Güncel Haberler

Bir süper kahraman yapmak: Pelé nasıl insandan çok efsane oldu | Jonathan Liew

Netflix'in yeni filmi efsanevi Brezilyalı'nın dehasını yakalıyor, ancak ana karakteri büyüleyici bir muamma olmaya devam ediyor

Pelé'nin 1940'ta doğduğu Três Corações'deki iki odalı küçük ev Casa Pelé, şimdi popüler bir turistik cazibe merkezidir. Orijinal evin hiçbir fotoğrafı ya da açıklaması günümüze ulaşmadığından, tamamen Pelé'nin annesi Dona Celeste ve amcası Jorge'nin hatıralarından, antika dükkanlarından temin edilen dönem mobilyaları ve eşyalarıyla yeniden inşa edildi. Ve bugün ziyaretçileri selamlayan şey, gerçekten de dünyanın en ünlü futbolcularından birinin ilk yıllarını geçirdiği evin belirsiz bir yaklaşımı: yoğun bir şekilde seçilmiş puslu anılar ve seçici ayrıntılar karışımı. Siz içeri girerken, kablosuz bir radyo, 1940'ların başından kalma klasik şarkıları sonsuz bir döngüde çalar.

Görünüşe göre, bu aynı zamanda Pelé'nin de bugünlerde nasıl hatırlandığıdır. Brezilya için oynadığı son maçın üzerinden 50 yıl geçti. Zengin ve üretken oyun kariyerinin yalnızca bir kısmı videoda hayatta kaldı. Çoğumuz onu canlı oynarken görmemiştik. Ve böylece çoğunlukla, Pelé'nin dehası büyük ölçüde soyutta var: Gördüğünüz bir şeyden çok duyduğunuz veya okuduğunuz bir şey, yaşanmış bir deneyimden ziyade miras bırakılmış bir gerçek, organik bir belge yerine işlenmiş bir ürün.

Okumaya devam et …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir