Güncel Haberler

Çiftliğin yöneticisi: Haiti'nin futbol kralı Yves Jean-Bart'ın yükselişi ve düşüşü

Özel rapor: Haiti FA başkanı bir zamanlar Fifa tarafından karşılandı, ancak bir Guardian soruşturması, genç kadın oyuncuların cinsel istismarı iddiaları üzerine yaşam yasağı almasına neden oldu.

Herkes hâlâ oraya "çiftlik" diyor. Port-au-Prince'in en fakir banliyölerinden biri olan Croix-des-Bouquets'te yer alan ve Wyclef Jean'in biçimlendirici yıllarını geçirdiği Centre Technique National, bir zamanlar Haitili diktatör Jean-Claude "Baby Doc" Duvalier'in düğün resepsiyonuna ev sahipliği yaptığı bir köy konağıydı. 1980'de 5 milyon dolarlık bir maliyetle rapor edildi.

Haiti'nin 1974 Dünya Kupası'na katılmasına yardımcı olan sporun gelişimini finanse etmek için ABD insani yardımından para aktardığı iddia edilen Duvalier, şu anda Fifa Hedef Merkezi olarak bilinen sahada bir futbol sahası inşa eden ilk kişi oldu. Bugünlerde merkez, çoğu Haiti'deki en iyi beklentiler olan 200'e kadar genç oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Haiti futbolunu 20 yıl yöneten Yves Jean-Bart için bir güç üssüydü, Kasım 2020'de Fifa tarafından genç kadın oyuncuların cinsel taciz ve taciz iddialarını detaylandıran bir Guardian soruşturmasının ardından ömür boyu yasaklandı.

Okumaya devam et …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir