Güncel Haberler

Dün gece Nats Park'ta kimsenin ciddi şekilde yaralanmaması bir mucize.

fans leave nationals park last night after the situation was under control — but it could have been much, much worse.

Taraftarlar, durum kontrol altına alındıktan sonra dün gece Nationals Park’ı terk etti – ama çok, çok daha kötü olabilirdi.

Fotoğraf: Getty Images

1989 ‘da, Liverpool ile Nottingham Forest arasındaki FA Cup yarı finali, büyük bir kalabalık çekti. Hillsborough Stadyumu, Sheffield, İngiltere.

İki tarafın taraftarlarının birbirleriyle etkileşime girmesini ve holiganlığın güne gölge düşürmesini engellemeye çalışan yetkililer, Liverpool taraftarlarının stadyumun daha küçük ucunu almasına karar verdi, ve kötü yerleşim ve sadece yedi turnikenin bir kombinasyonu ,-artı ayakta teras bölümleri için biletli fanlar.

Taraftarlar girmeye çalışırken sahne kaotikti ve bir polis memuru daha sonra müfettişlere söyledi

Baskıyı azaltmak için çıkış kapıları açılmadığı takdirde birinin ‘burada öldürüleceğini’ düşündüğünü söyledi. Roger Marshall bu konuda haklı olabilir, ancak çıkış kapılarının açılması, taraftarların nereye gideceklerini gösteren tabelaların zayıf olduğu stadyuma bir kitlenin girmesine neden oldu ve sonuçta ortaya çıkan eziyet, 64 insanlar öldü.

Olayın suçunun uygun şekilde yerleştirilmesi neredeyse otuz yıl aldı Polislerin ölümcül izdihamdan Liverpool taraftarlarını sorumlu tutmasının ardından, İngiltere’nin bir spor karşılaşmasında gördüğü en büyük felaket.

Bugün Nationals-Padres maçıyla ilgili ölü sayısı olmadığı için şanslıyız Temmuz ayının 17, 1586. Ancak, dolu stadyumlarda acil durumları nasıl ele aldığımıza dair yanıtlanması gereken önemli sorular var.

G/O Medyası komisyon alabilir

mlb the show 21 (ps5)Tony Deyo, New York merkezli bir komedyen ve eşi ve 7 yaşındaki- yaşlı oğlum, alt katta sağ alan çizgisinin aşağısında. South Capitol Caddesi’nde çıkan silah sesini duydular ama ne olduğunu anlayamadılar.

11116345

“Bir fırtınanın gelebileceğini düşündük, sanki telefonuma sürekli yıldırım uyarısı alıyorum” Deyo, Deadspin’e söyledi. “Radardan baktığımda, yağmur yağacakmış gibi görünüyordu. Ve hatırladığım kadarıyla, yoldan geçen insanları gördük. Yağmurun geleceğini benden daha iyi bildiklerini düşündüm. Havai fişek olduğunu düşündüğümüz şeyleri duyduk, ama geçen ay Astoria’da olmak, zar zor kaydedildi, evet, her neyse. Ama koşan insanları gördüm, bu yüzden, oh, belki yağmurun yağacağını biliyorlardı. O zaman alanın temiz olduğunu görürsünüz, mesela, ah, artık sahada kimse yok, bu olduğundan daha tuhaf olmalıydı çünkü yağmur yağsa bile, branda ve benzeri şeyleri çıkarmaya başlayacaklar.”

Saha ekibi sahaya gelmiyordu. Padres, altıncı vuruşun sonunda sahaya gelmiyordu. Bu sadece garip bir sahneydi, parktaki bazı insanlar, Padres sığınağına Manny Machado ve Fernando Tatis Jr. , diğerleri ise neler olup bittiği hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi.

Deyo açıkladı:

Yani, tamam, muhtemelen gitmeliyiz. Ve merdivenlerden yukarı çıktık. Kardeşim ve kızı da yanımızdaydı ve onlarla vedalaştık. Onlar sola gitti, biz sağa gitmeye başladık. Ve işte o zaman kargaşayı duyduk. Az önce bize doğru koşan bir yığın insan gördünüz ve dürüst olmak gerekirse, bana Pamplona’daki boğaların koşuşturma kliplerini izlediğiniz zamanki gibiydi. İnsanların koşuşturduğu boğaları görmeden hemen önceki gibi görünüyordu. Salondan aşağı geliyorlardı ve biz de yolumuzdan çekilip yan duvara dayandık ve bir tür sütunun arkasına geçtik, bu da kendini güvende hissettirdi. Neler olup bittiğini bilmiyordum – silah sesleri duyduğumu düşünmedim, bu yüzden insanların neden paniklediğini ve damgalandığını anlayamadım. Yani, neler olduğunu merak ettim ve neden neler olduğunu bilmiyorum?

Yollarına çıkan insan duvarına ek olarak, Deyolar imtiyaz stantlarının hepsinin kapılarını kapattığını fark etti, yağmur gecikmesi olacaksa böyle bir şey olmayacaktı. . Sonunda, “dışarıda bir olay” olduğunu söyleyen bir stadyum çalışanından kulaktan kulağa bazı bilgiler aldılar.

“Yani, aslında erkekler tuvaletine gittik ve orada kaldık,” dedi Deyo. “Kapıyı açan bir adam vardı ve “buraya gel” dedi. Biz de içeri girdik ve takılan bir grup insan var. Ve çocuklar bir bölmeye girdiler ve biz bekledik ve herhangi bir anons duymadan önce uzun zaman geçmiş gibi geldi. Duyduğumuz ilk anons olayın stadyum dışında olduğuydu ve lütfen şimdilik stadyumda kalın. Bunu birkaç kez daha duyduk. Sonra ortalık yatıştı ve orta sahadan ya da sağ sahadan çıkabileceğimizi söylediler. Böylece ayrıldık ve o noktada herkes oldukça sakindi ve başka bir olay olmadan stadyumdan ayrıldı.”


Deyolar, kargaşanın neyle ilgili olduğunu ancak erkekler tuvaletinde öğrendiler. Jumbotrona 9 tarafından bir mesaj gönderilirken: 000 pm, taraftarlara “olayın” stadyumun dışında olduğunu ve lütfen içeride kalmalarını bildirmek, bu sadece stadyumu görmemiş insanlar için faydalıydı. salonlara ve diğer stadyum alanlarına kaçtı. Erkekler tuvaletine ulaşmak için saat 9’da bir kısa mesaj aldı: 000 check-in yapmak isteyen ve en azından insanlara oyun alanında kalmalarının tavsiye edildiğini ve haber raporlarının stadyum dışında aktif bir nişancı ya da havai fişek olduğunu paylaşabilecek bir arkadaştan.

Parktaki hiç kimse, üçüncü üs kapısının dışında ortaya çıkanlardan hiçbir zaman tehlikede olmamıştı, ancak bunun stadyumun içinde inanılmaz derecede tehlikeli bir duruma yol açtığını bilmeden.

“Önünde olsaydık ayaklar altına alınırdık ve neyse ki onun geldiğini görmek için yeterli zamanımız oldu. yoldan çekil,” dedi Deyo. “Dışarıdaki insanlar içeride bize herhangi bir bilgi vermeden önce bir süre duymuştu. Bir sürü insan, küçük bir alan ve kimse neler olduğunu bilmiyor. Ve sonra diğer insanların paniklediğini görüyorsun.”

Ve bu sadece saha seviyesinde. Böyle bir durumda, dolu bir stadyumda, daha yüksek seviyelerden rampalar, merdivenler ve yürüyen merdivenler aracılığıyla inmeye çalışan bir sürü insanla daha da fazla tehlike vardır. Cumartesi gecesi düzinelerce yaralanmanın ya da daha kötüsünün olmaması büyük ölçüde şans eseriymiş gibi geliyorsa, bunun nedeni muhtemelen öyle olmasıdır.

Cumartesi günü ülkenin diğer tarafında, LAPD insanlara telefonlarının konumuna bağlı olarak evden çıkmaları gerektiğine dair anlık bildirimler gönderebildi. bir protesto alanı veya tutuklanma riski (veya LAPD tam da bu kadar korkunç olduğu için kimseye tehdit oluşturmazken plastik mermilerle vurulmak). Bunu yapabilirlerse, acil bir durumda önemli ve zamanında bilgilerle basketbol sahasındaki insanlara haber vermenin kesinlikle bir yolu vardır.

Bir maçtan yeterince önce gelirseniz, bir stadyumun tüm tahliye prosedürlerini açıklayan jumbotron videosunu görebilirsiniz, ancak bunun için bir düğme olması gerekmez mi? İnsanların koltuklarında kalıp kalmayacağını veya gerekirse en iyi tahliye yollarının animasyonlarını çalıştırıp çalıştırmayacağını hızlı bir şekilde bilmelerini sağlayan çetele kabinine itildi mi?

Beyzbol oyuncularının taraftarları sığınağa çekmesine ya da aktif atıcılık talimlerinde öğrendiklerine güvenen çocuklara güvenliğe güvenmek zorunda değiliz. içinde yaşadığımız berbat ülkenin gerçeğinin acımasız bir hatırlatıcısı haline geldi. Bilgi ve çözümlerin yukarıdan aşağıya gelmesi gerekiyor.

Hillsborough trajedisine neden olan liderliğin başarısızlığıydı. Bugün Washington’da bir sorunu çözmediğimiz için şanslıyız.